Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie



Pracownicy Katedry Technologii Wytwarzania


obrazek 

prof. dr hab. inż. Bartosz Powałka

Profesor

Kierownik Katedry

Gabinet: WIMiM 136

e-mail: bartosz.powalka@zut.edu.pl

tel. 91 449 49 30

obrazek

obrazek

obrazek

dr hab. inż. Marcin Chodźko

Profesor ZUT

Gabinet: WIMiM 135
e-mail: marcin.chodzko@zut.edu.pl
tel. 697 624 667

Działalność badawcza skupia się wokół dynamiki strukturalnej, analizy modalnej, oceny stanu urządzeń mechanicznych, maszyn, pojazdów oraz budynków i mostów na bazie wyników badań eksperymentalnych oraz modelowych. Ponadto w kręgu zainteresowań są pomiary wizyjne, zagadnienia planowania eksperymentu oraz metod statystycznych podejmowania decyzji. Obszary te są spójne z zakresem prowadzonych zajęć dydaktycznych oraz realizowanymi, we współpracy z przemysłem, badaniami wdrożeniowymi oraz diagnostycznymi.

Projekty:

  • ZUT 4.0-Kierunek: Przyszłość, POWR.03.05.00-00-Z205/18, wartość: 12 099 498,39 PLN, wykonawca, lider 2 pakietów pracy
  • Tokarka pionowa o lekkiej konstrukcji” POIR.04.01.02-00-0078/16, wykonawca.

Członek Sekcji Dynamiki Układów, Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, Członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Członek Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej

obrazek

 

 

dr inż. Krzysztof Filipowicz

Adiunkt

Gabinet: WIMiM 235/ HT 5A

e-mail: kfilipoiwcz@zut.edu.pl
tel. 91 449 43 77

CAD/CAM; Technologia; Obróbka skrawaniem; Rapid Prototyping; programowanie obrabiarek CNC

obrazek

 

dr inż. Daniel Grochała

Adiunkt

Gabinet: WIMiM 243/ HT 33

e-mail:danielgrochala@zut.edu.pl

tel. 91 449 42 22

Opiekun Laboratorium Topografii Powierzchni

 

 

 

obrazek

dr inż. Dariusz Grzesiak

Adiunkt

Gabinet: WIMiM 235/ HT 5A

email: dariusz.grzesiak@zut.edu.pl

tel. 91 449 43 77

obrazek

dr inż. Marcin Królikowski

Adiunkt

Gabinet: WIMiM 130

e-mail: marcin.krolikowski@zut.edu.pl

www: https://makro.zut.edu.pl

tel. 91 449 43 84

Opiekun Laboratorium Medycznego Druku 3D

Wiedza z zakresu nauk technicznych i nowoczesnych technologii w branży mechanika i budowa maszyn, w szczególności: wytwarzanie przyrostowe, w szczególności z materiałów polimerowych i kompozytowych (druk 3D), problematyka modelowania 3D i powierzchniowego (CAD/CAM), modelowania i symulowania rzeczywistości wirtualnej, projektowanie mikrostruktur metalowych,modelowania form przestrzennych we wzornictwie przemysłowym (design).

Wiedza w zakresie transferu nowoczesnych technologii do podmiotów przemysłowych: doradztwo w zakresie wdrażania nowoczesnych technologii, w szczególności przyrostowych w Przemyśle 4.0, opracowywanie opinii o innowacyjności i audytów technologicznych.

Projekty:

  • Kierownik projektu badawczego własnego Rozwój metod projektowania, optymalizacji i wytwarzania generatywnego nieregularnych struktur kierunkowych z zastosowaniem selektywnego stapiania proszków metali, 2010-2014.Kierownik projektu Badania w zakresie opracowania dokumentacji wykonawczej oraz budowy konstrukcji nośnej maszyny do lodów FREZER, w oparciu o najnowsze trendy wzornicze, rok 2017.
  • Kierownik projektu Inteligentny paczkomat do RAKORAF-u, realizowanego wspólnie z firmą Polcargo sp. z o.o. w ramach Bonu na Innowacje, lata 2018-2019.
  • Kierownik 2 projektów, Akumulatorowe, automatyczne urządzenie wspomagające proces resuscytacji pacjentów z niewydolnością oddechową, uciskające worek rozprężny / AmbuRespi oraz Urządzenie wspierające wentylację człowieka w przypadku niewydolności oddechowej, zasilane z gniazda 12V / VentiAidEvo realizowane w ramach Odpowiedzialny społecznie Proto_lab, rok 2020.
  • Kierownik projektu Akumulatorowe, automatyczne urządzenie wspomagające proces resuscytacji pacjentów z niewydolnością oddechową, uciskające worek rozprężny / AmbuRespi, realizowanego w ramach Odpowiedzialny społecznie Proto_lab, Komponent II, rok 2021
obrazek

 

dr inż. Marta Krawczyk

Adiunkt

Gabinet: WIMiM 235

e-mail: mkrawczyk@zut.edu.pl

www: https://mkrawczyk.zut.edu.pl/

tel. 91 449 43 77

Działalność badawcza skupia się wokół technologii wytwarzania przyrostowego (druk 3D), ze szczególnym uwzględnieniem technik opartych na proszkach metalowych - SLM. Prowadzone prace obejmują badania wpływu parametrów procesu na właściwości otrzymanych części, badania nad nowymi materiałami w tym także kompozytowymi typu MMC i PMC, postprocessingiem gotowych wyrobów (obróbka skrawaniem) oraz nowymi obszarami zastosowań. 
obrazek

dr inż. Emilia Bachtiak-Radka

Asystent/doktorant

Gabinet: 241

e-mail: ebachtiak@zut.edu.pl

Opiekun kierunku: Inżynieria Produkcji  w Przemyśle 4.0.  

 

Działalność badawcza skupia się na badaniach z zakresu inżynierii powierzchni. Głównym nurtem badań jest analiza topografii powierzchni, która pozwala zrozumieć procesy zachodzące w praktyce w strukturze warstwy wierzchniej materiałów, których pomiary są dokonywane przy zastosowaniu nowoczesnych technik pomiarowych - systemów optycznych. Synergią głównego nurtu badań jest umiejętność zaprojektowane właściwości użytkowych wytwarzanych wyrobów, przez odpowiedni dobór procesu technologicznego, który jest bezpośrednio skorelowany z identyfikacją i interpretacją strukturalnych wymagań stawianych powierzchnią z uwzględnieniem różnych skal (makro, mikro, mezo i nano) w metrologii długości i kąta. 

Temat rozprawy doktorskiej: WPŁYW STRATEGII POMIAROWEJ NA OCENĘ TOPOGRAFII POWIERZCHNI PRZYRZĄDEM OPTYCZNYM Z CZUJNIKIEM CHROMATYCZNYM KONFOKALNYM

Projekty:

  • 2023-2019 - kierownik projektu -projekt finansowany ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 pn. “Inżynieria produkcji w Przemyśle 4.0”. 
  • 2019-2018 – administrator projektu - Projekt finansowany jest ze środków unijnych, w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 pn. Doposażenie Środowiskowego Laboratorium Miernictwa Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT  w Szczecinie. 
Członek Polskiego Towarzystwa Zarządzania Produkcją.

obrazek

dr hab. inż. Janusz Cieloszyk

Profesor ZUT/ emeryt

Gabinet: WIMiM 231

e-mail: janusz.cieloszyk@zut.edu.pl

tel. 601 611 055

Obszar badań to technik wytwarzania, metrologii i technologii obróbki ubytkowej części maszyn i urządzeń w różnych gałęziach przemysłu, między innymi: narzędziowego, obrabiarkowego, samochodowego, lotniczego,  meblarskiego.

Badania analityczne i doświadczalne  uwarunkowań i zasad pomiaru powierzchni dla prawidłowej oceny jej przydatności w obszarze różnych technologii obróbki, ale również efektywnej oceny otrzymanych powierzchni w różnorodnych zastosowaniach użytkowych: na przykład jako nośnik powłok, element ozdobny (przemysł meblarski, przemysł stoczniowy), cecha decydująca o ważnych zjawiskach mechanicznych i fizycznych związanych z kontaktem współpracujących powierzchni, element diagnostyczny maszyn, urządzeń, czy nawet element badań w diagnostyce medycznej (stomatologia).
obrazek

mgr inż. Marcin Gołaszewski

Doktorant

Gabinet: WIMiM 320

e-mail: marcin.golaszewski@zut.edu.pl

marcin.golaszewski@zut.edu.pl

Mikroobróbka ubytkowa, algorytmizacja oraz optymalizacja.

Projekty:

  • ProtoPlastMaker 4.0 Innowacyjne centrum addytywno-skrawającej obróbki tworzyw sztucznych, odpowiadające na potrzeby prototypowania w przemyśle 4.0
  • Odpowiedzialny Społecznie Proto_Lab "Semi-autonomiczny robot do walki z COVID-19
Członek Doktoranckiego Koła Naukowego "Rozwój Inteligentnych Obrabiarek"